Poprawnie wykonany projekt łazienki powinien uwzględniać więcej niż jeden zawór odcinający wodę. Błędem jest stosowanie jednego tzw. głównego zaworu odcinającego wodę we wszystkich zamontowanych rodzajach armatury łazienkowej. Awaria może zdarzyć się w każdej chwili. Im komponenty instalacji wodnokanalizacyjnej są gorszej jakości tym prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z funkcjonowaniem instalacji wodnej jest większe. Odcięcie dopływu wody w całym domu, kiedy problemem jest np. cieknąca umywalka jest nie tylko uciążliwe, ale i nielogiczne. Dlaczego utrudniać funkcjonowanie życie domownikom z toalety, prysznica czy wanny, jeśli awaria jest zlokalizowana przy umywalce?

Ile powinno być zaworów odcinających wodę?

Odpowiedź na to pytanie jest przewrotna, a nawet lekko bezczelna. W domu, czy też mieszkaniu powinno być tyle zaworów odcinających wodę ile być powinno. Przy każdym urządzeniu powinien być jeden zawór. Jeśli przyjmiemy takie założenie w szybki sposób możemy zareagować na nieszczelność instalacji, czy awarię baterii w łazience, bez konieczności wyłączania głównego zaworu wody w całym domu czy też mieszkaniu. Głównym zaworem odcinamy wodę w całym budynku zwykle przy poważnych awariach. Zawór główny wody zwykle znajduje się przy wodomierzu, zawory pośrednie bezpośrednio przy urządzeniach sanitarnych. Chcąc uczynić instalację wodną maksymalnie użyteczną i praktyczną dobrze jest dodatkowo zamontować zawory do wspomnianych poszczególnych urządzeń sanitarnych jak umywalka wanna, kabina prysznicowa.

Warto budując instalację wodną zastosować podwójne zawory odcinający pod każdym rodzajem wspomnianych urządzeń sanitarnych. Osobno zamontować zawór od ciepłej i osobno od zimnej wody.

Jednymi z lepszych zaworów odcinających wodę zalecanych do domów są zawory odcinające kulkowe. Przed bateriami montuje się zwykle zawory kątowe z osadnikiem, które dodatkowo chronią instalację przed drobnymi zanieczyszczeniami. Chcąc zakupić zawór dobrej jakości, nie tylko warto kierować się ceną, ale również posiadanymi atestami, jednym z ważniejszych jest atest Państwowego Zakładu Higieny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *